Zalety nawłoci kanadyjskiej

Dekoracyjna roślina o pięknych, intensywnie żółtych kwiatach wznosi się na zielonych łodygach. Ich długość może dochodzić do dwóch metrów. Tak okazale prezentuje się nawłoć kanadyjska, bliska kuzynka naszej rodzimej nawłoci pospolitej (potocznie zwanej „polską mimozą”). Jest od niej dwukrotnie większa i paradoksalnie w naszym kraju występuje nieporównywalnie częściej. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale obecnie można ją spotkać praktycznie w całej Europie i Azji.

Co kryje się w nawłoci?

Fitoterapia wykorzystuje zarówno same kwiaty nawłoci kanadyjskiej, jak i całe ziele. Wszystkie części rośliny obfitują w aktywne biologicznie substancje. Należą do nich:

  • flawonoidy o właściwościach antyoksydacyjnych, w tym sporo rutyny, która m.in. rewelacyjnie wpływa na naczynia krwionośne
  • witaminy i mikroelementy
  • saponiny, dzięki którym zioło wzmacnia odporność organizmu i pomaga w jego detoksykacji.

Nawłoć kanadyjska bywa zalecana przy problemach z nerkami jako naturalny środek moczopędny. Stosuje się ją także w przypadku rozmaitych infekcji. Preparaty z kwiatów i ziela doskonale radzą sobie z wszelkimi wirusami czy bakteriami, toteż zwłaszcza w sezonie grypowym mogą okazać się nieocenione.

Podobnie jak nasza „mimoza”, kanadyjska nawłoć kwitnie pod koniec lata i na początku jesieni. Kto decyduje się na samodzielny zbiór zioła, musi pamiętać, aby nawłoci szukać w miejscach położonych jak najdalej od ulicznego ruchu. Jednak lepszą opcją raczej będzie zakup wysuszonej rośliny w sklepie zielarskim. Dostępne w handlu surowce są przebadane pod kątem zawartości leczniczych składników, istnieje więc pewność, że ziółko rzeczywiście zadziała.

Wszechstronny lek w różnych postaciach

W ludowej medycynie od dawna używano nawłoć kanadyjską doustnie i zewnętrznie. Oto najpopularniejsze formy kuracji z udziałem tej urodziwej rośliny:

  • napar: kopiastą łyżkę suszu zalewa się szklanką wrzątku i parzy przez około 10 minut; ziołowy specyfik można pić lub przeznaczyć do kąpieli, płukanek, okładów itp.
  • nalewka – przygotowana na bazie wysokoprocentowego alkoholu
  • syrop – w klasycznej wersji przyrządza się go z dodatkiem cukru, chociaż lepiej użyć któryś z dietetycznych zamienników, np. ksylitol.

Warto wiedzieć, że nawłoć kanadyjska to roślina miododajna. Miód nawłociowy jest ogromnie ceniony przez koneserów za oryginalny, wyrafinowany smak, a zwolennicy naturalnych terapii traktują ten słodki rarytas jako skuteczną broń w walce z rozmaitymi dolegliwościami.