Właściwości melisy lekarskiej

Melisa była używana już w średniowieczu w celu zmniejszenia stresu i niepokoju, poprawy snu i apetytu, oraz złagodzenia bólu i dyskomfortu spowodowanego niestrawnością (w tym wzdęciami i gazami, a także kolką). Obecnie melisa jest mieszana z innymi uspokajającymi, kojącymi ziołami, takimi jak waleriana, rumianek i chmiel. Jest również stosowana w kremach do leczenia opryszczki.

Może być przydatna w leczeniu cukrzycy

Cukrzyca jest powszechnym problemem zdrowotnym. Chociaż lekarze bardzo często przepisują wiele leków o niebezpiecznych skutkach ubocznych w celu jej leczenia, możliwe jest naturalne odwrócenie cukrzycy. Stosowanie ekstraktu z melisy może być skutecznym sposobem osiągnięcia tego celu.

Może pomóc w trawieniu

Ze względu na swoje działanie przeciwutleniające ekstrakt z melisy ma potencjalne działanie ochronne na układ pokarmowy. Melisa lekarska łagodzi problemy trawienne zapobiegając wrzodom żołądka. Niektóre dowody wskazują, że melisa, a także korzeń mięty pieprzowej są niezwykle przydatne w tworzeniu ziołowych środków na zaparcia.

Skuteczna w leczeniu opryszczki

Badania wykazały, że zioło to może być używane do leczenia opryszczki ze względu na jego właściwości przeciwwirusowe. Stosowanie kremu na bazie melisy na owrzodzenia przynosi pozytywne efekty. Krem pomaga również w radzeniu sobie z opryszczką jamy ustnej i narządów płciowych.

Pomaga złagodzić bóle mięśni

Melisa lekarska jest skuteczna w zmniejszaniu bólu mięśni i dolegliwości towarzyszących grypie. Jego działanie przeciwskurczowe pomaga redukować skurcze mięśni. Stosowanie melisy powoduje pocenie się podczas gorączki, co przynosi pewną ulgę. Wraz z potem usuwane są także toksyny w organizmie.

Poprawia nastrój, koncentrację i sen

Melisa była używana w leczeniu lęku i bezsenności od czasów starożytnych. Jej łagodne działanie uspokajające jest dobrze znaną cechą. Melisa podawana dzieciom ze szkół podstawowych pomaga złagodzić nadpobudliwość, problemy z koncentracją i impulsywność. Przyjmowany wewnętrznie w produktach spożywczych, wydaje się również poprawiać nastrój i zdolności poznawcze w badaniu z udziałem dorosłych.

Działa cuda dla zdrowia skóry

Melisa jest pomocna w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest idealna do leczenia stanów zapalnych skóry. Ma silne naturalne środki ściągające, dlatego stosowanie zioła może przynieść korzyści osobom o skórze tłustej i skłonnej do trądziku. Pomaga w oczyszczaniu zatkanych porów skóry.

Leczy infekcje jamy ustnej

Aby leczyć infekcje jamy ustnej, takie jak krwawiące dziąsła i nieświeży oddech, można użyć melisy. Wymieszanie kilku kropli olejku eterycznego z melisy z płynem do płukania ust, a następnie użycie go do płukania gardła, zabije bakterie i odświeży wnętrze ust.