Czym ślub humanistyczny różni się od tradycyjnego?

Ślub trochę inny niż wszystkie

Jeszcze nie każdy wie o tym, że istnieje inna możliwość niż ślub kościelny lub cywilny – jest nią ślub humanistyczny. Z początku mocno enigmatyczny w Polsce, lecz obecnie cieszący się coraz większą popularnością, ślub tego typu może być naprawdę wyjątkowy.

Nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi, nie ma także znaczenia z perspektywy kościoła, jednak liczba par, które decydują się na jego organizację, stale rośnie. Być może to właśnie brak sztywnych ram i pompatycznej atmosfery przyciąga przyszłe małżeństwa. Ograniczenia, z którymi muszą zmagać się osoby homoseksualne lub po rozwodzie, nie dotyczą zupełnie z tego rodzaju ślubu. Dla niektórych problemem jest bardzo sztywna i trochę już przestarzała struktura ślubu narzucona przez kościół, stąd pomysł, jakże zresztą słuszny, aby zorganizować ten tak ważny przecież dzień w myśl własnych zasad.

Ślub humanistyczny – jak przebiega?

Tym, co jest dla małżeństw najbardziej ekscytujące, jest fakt, że ten ślub może być spełnieniem wizji, które byłyby niemożliwe do zrealizowania w przypadku tradycyjnego ślubu. To przyszli małżonkowie decydują o miejscu, w którym odbędzie się uroczystość, muzyce, dekoracjach i przebiegu. Duże znaczenie ma to, że osoba udzielająca ślubu nie musi być urzędnikiem – to para młoda wybiera osobę, która poprowadzi ceremonię. Najczęściej jest to ktoś bliski, na przykład brat, siostra czy przyjaciel. Jedynym warunkiem udzielenia ślubu przez wybraną osobę jest zarejestrowanie jej w Towarzystwie Humanistycznym jako celebransa.

Czymś, co sprawia, że ślub humanistyczny jest jeszcze bardziej wyjątkowy, jest samodzielnie ułożona przysięga – https://www.zankyou.pl/p/slub-humanistyczny-co-to-jest-na-czym-polega-jak-wyglada-i-ceremnia-w-humanistyczna-w-polsce-sprawdz. W przeciwieństwie do tradycyjnego ślubu, nie jest ona narzucona z góry i powtarzana za urzędnikiem. Zakochani układają swoją własną przysięgę, dzięki czemu jest ona zdecydowanie bardziej osobista i zapadająca w pamięć. Czas przysięgi można wykorzystać dokładnie tak, jak się chce – opowiedzieć o tym, co ceni się w drugiej osobie, przytoczyć ważne momenty związku czy podzielić się zabawną historią.