Na rynku dostępne są różne rodzaje rolek. Najbardziej popularne to rolki regulowane. Dlaczego klienci chętnie po nie sięgają i jakie są ich zalety i wady?
Czym charakteryzują się rolki regulowane?
Rolki regulowane charakteryzują się tym, że ich dolna część może być rozsuwana o około 2 centymetry, dzięki czemu łatwiej dostosowuje się do długości stopy. Górna część składa się z części utwardzonej – plastikowej skorupy oraz miękkiej, rozciągliwej części – „skarpety”. Rolki regulowane występują również w formie 2 w 1 lub 3 w 1 tj. do buta można, zamiast kółek, przykręcić płozy łyżew, bądź zmienić układ kółek, zamieniając rolki np. na wrotki.
Jakie są zalety i wady rolek regulowanych?
Podstawową zaletą rolek regulowanych jest właśnie możliwość zmiany rozmiaru, co jest szczególnie przydatne, gdy z rolek korzystają dzieci. Nie trzeba wówczas wymieniać rolek co sezon, wystarczy wyregulować długość. Wspomniane już wyżej kombinacje rolek z innymi funkcjami są też przydatne dla dzieci, które dopiero poznają sporty i nie potrafią się zdecydować, które z nich bardziej im odpowiadają.
Rolki regulowane to rolki dla początkujących lub jeżdżących okazjonalnie i rekreacyjnie. Ich budowa nie nadaje się do jazdy wyczynowej. Są przeważnie wykonane ze słabszych, miękkich materiałów, dlatego też nie chronią nogi przed urazami tak skutecznie, jak rolki profesjonalne.
Dla kogo rolki regulowane?
Rolki regulowane polecane są głównie dla dzieci i młodzieży, poznającej frajdę jazdy na rolkach. Mogą korzystać z nich również dorośli, którzy uczą się jeździć, lub jeżdżą sporadycznie. Niezaprzeczalną zaletą jest ich cena, przeważnie nieco niższa, niż profesjonalnych rolek. Występują jednak głównie w rozmiarach dziecięcych. Dostosowane do szerokości i długości nogi dla dorosłego mężczyzny są dostępne sporadycznie.