Właściwości chmielu zwyczajnego

Chmiel to pnącze, które każdy rozpozna po charakterystycznych zielonych szyszkach. Rośnie dziko, ale przede wszystkim uprawiany jest na plantacjach, ponieważ szyszki to cenny surowiec w przemyśle browarniczym, farmaceutycznym i kosmetycznym.

Co zwiera chmiel zwyczajny?

Ze względu na skład, najcenniejsze są szyszki chmielu, czyli jego kwiatostan. Zbiera się je wtedy, gdy mają kolor jasnozielony. Wtedy zawierają najwięcej olejków eterycznych, garbników, flawonoidów, związków żywicznych oraz antyoksydantów. Szczególnie duże ich stężenie zawiera lupulina, czyli pomarańczowy proszek o lepkiej konsystencji wydzielany przez gruczoły szyszek.

Tak bogaty skład powoduje bardzo szerokie zastosowanie chmielu.

Chmiel zwyczajny i jego zastosowanie

Właściwości chmielu znane są od wieków i wykorzystywane w medycynie naturalnej. Chmiel zwyczajny wykorzystywany jest przede wszystkim jako lek uspokajający i ułatwiający zasypianie. Znajduje się w składzie kropli i tabletek działających rozluźniająco na system nerwowy. Dobre efekty przynoszą także napary i herbatki z chmielu.

Chmiel zwyczajny działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, z tego względu stosowany jest w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niweluje bolesne skurcze, poprawia trawienie. Wypity na czczo napar z chmielu zwiększa trawienie.

Przeprowadzone badania wykazały, że chmiel zwyczajny zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty i raka piersi. W przypadku innych chorób nowotworowych i działania chmielu badania medyczne są w toku.

Antyseptyczne właściwości chmielu pozwalają zapobiegać próchnicy i paradontozie zębów. W tym celu wykorzystywane są głównie przylistki, a nie szyszki chmielowe.

Wyciągi z chmielu stosowane są także w różnego rodzaju kosmetykach:

  • toniki z chmielem – stosowane są do pielęgnacji cery trądzikowej, zmniejszają wydzielanie sebum,
  • szampony chmielowe – zalecane są osobom mającym problem z przetłuszczającymi się włosami, osłabionymi oraz wypadającymi, wzmacniają cebulki i zagęszczają włosy,
  • kremy z chmielem – opóźniają procesy starzenia cery.

Poza gotowymi produktami zawierającymi chmiel można w warunkach domowych stosować napary i herbatki z suszonego chmielu.