Otwornica Milwaukee, czyli w jaki sposób nawierca się otwory w betonie?

Otwornica to przykład urządzenia skrawającego, które jest wykorzystywane do wywiercania okrągłych wgłębień. Jest szeroko spotykana w branży remontowo – budowlanej, ponieważ jest w stanie w relatywnie krótkim czasie obrobić twardy materiał. W przypadku powierzchni betonowych oprócz odpowiedniego narzędzia potrzeba również precyzyjnych umiejętności manualnych. 

Główne rodzaje otwornic stosowanych do betonu 

Otwornica Milwaukee https://bezprzewodu.pl/otwornice_milwaukee jest narzędziem, które służy do wykonywania frezu w twardych materiałach budowlanych – murach, betonie czy betonie komórkowym. Dzięki specjalnej koronce może poradzić sobie z wywiercaniem okręgów w tworzywach o strukturze mineralnej. Ze względu na typ konstrukcji i materiału użytego do zbudowania otwornicy, dzieli się je na: 

  • otwornice widiowe – mają zakończenia z węglika spiekanego, pochodzącego z mieszanki różnych metali – niobu, tytanu, tantalu czy cyrkonu, 
  • otwornice diamentowe – do ich produkcji wykorzystuje się pył diamentowy, czyli materiał o najwyższej twardości w skali Mohsa, 
  • otwornice wolframowe – dzięki zawartości wolframu urządzenia do wiercenia otworów mają dużą wytrzymałość w wysokich temperaturach, niewrażliwość na ścieranie i są odporne na korozję. 

Powyższe rozwiązania należy dobrać do odpowiednich urządzeń udarowych, można je z powodzeniem wykorzystać do robienia otworów w betonie lub innych materiałach budowlanych. 

Jak przygotować się do nawiercania otworów? 

W przypadku wykorzystania otwornic Milwaukee do wiercenia w betonie nie należy zapominać o dobraniu ostrego wiertła, które będzie łatwo wchodziło w twardy materiał.

Dodatkową radą jest zastosowanie profesjonalnego sprzętu – zwykłe wiertarki nie nadają się do wiercenia w betonie, gresie czy w murze. Ich silniki dysponują zbyt małą mocą i mogą ulec zatarciu. W czasie pracy należy mieć ustawiony udar, ale dopiero wykorzystać jego siłę w momencie napotkania największego oporu.