waleriana czyli kozłek lekarski

Niezawodny sposób na sen? Waleriana

Nerwy, stres i zaburzenia snu to dysfunkcje, które skutecznie zakłócają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie tylko wpływają na odczuwanie ciągłego zmęczenia, ale także upośledzają zdolności koncentracji i logicznego myślenia. Mózg bowiem regeneruje się podczas snu. Kiedy go zabraknie, mózg nie odpoczywa i traci swoje zdolności. Waleriana, inaczej zwana kozłkiem lekarskim to naturalny sposób na przywrócenie prawidłowego snu.

Czym jest waleriana?

waleriana czyli kozłek lekarskiWaleriana to zioło, które w Polsce występuje pospolicie. Jako roślina uprawna ma charakter dwuletni. Cechuje ją wydzielanie słodkiej woni, nieco kojarzącej się z zapachem miodu, która stanowi rodzaj afrodyzjaka wśród kotów. Kłącza wykazują właściwości, które kwalifikują zioło jako substancję o charakterze leczniczym.

Na uspokojenie i sen

Waleriana najbardziej znana jest jako skuteczna substancja sprzyjająca pokonywaniu stresu, łagodząca stany nerwowe i pomagająca w utrzymaniu zdrowego i długiego snu. Kozłek lekarski wykazuje działanie uspokajające, dzięki zawartości substancji czynnej, jaką jest kwas walerenowy. Wykazuje on silne działanie na ośrodkowy układ nerwowy przez obniżanie jego aktywności. W efekcie niweluje napięcie i stan niepokoju, redukuje odczuwanie stresu i relaksuje. Wykazuje także działanie o charakterze ułatwiającym zasypianie, a także wydłuża sen i zwiększa jego jakość poprzez redukcję ilości niepożądanych wybudzeń w trakcie spania.