Jak wybrać doniczki do kwiatów domowych?

Kwiaty dobrze się prezentują w każdym mieszkaniu niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzone. Warto pamiętać, że doniczki stanowią integralny element aranżacji. Jak wybrać donice, które będą odpowiednie dla kwiatów i jednocześnie estetyczne? 

Rozmiar ma znaczenie

Wybierając doniczki do roślin domowych, należy dostosować je do wielkości pokoju, ale również do wymagań kwiatka. Jak zrobić to prawidłowo? 

Zajmijmy się najpierw wyborem donicy, która będzie komponowała się z wnętrzem. Zasada jest taka, że do małego pokoju nie wybiera się dużych kwiatów. Wielki kwiat w dużej donicy będzie przytłaczał przestrzeń. Optycznie zmniejszy pokój, który nie będzie wyglądał korzystnie. 

W małym pokoju dużo korzystniej będą wyglądały donice z drobniejszymi kwiatami. Można ustawić ich kilka. W ten sposób zapełnimy wolne miejsce, a pokój nie będzie wydawał się zagracony. 

Warto pamiętać, że do małych pokoi sprawdzą się długie i smukłe donice. Warto również w nich umieścić kwiaty, które pną się do góry, a nie są rozłożyste. 

Kolejnym aspektem, nad którym trzeba się zastanowić, wybierając donice pokojowe, są wymagania, jakie ma roślina. Są kwiaty, które nie powinny mieć dużej doniczki, gdyż wtedy będą rozwijały się korzenie, a kwiat nie będzie rósł. Tak zachowują się sukulenty, kaktusy czy bonsai. Inne kwiaty potrzebują dużo ziemi, by rosnąć prawidłowo. Przed wyborem donicy koniecznie trzeba sprawdzić, jakie wymagania ma roślina, którą sobie upatrzyliśmy. 

Gdzie ustawić kwiaty?

W każdym mieszkaniu znajdzie się miejsce, by ustawić kilka kwiatków. Można do tego wykorzystać półki na komodzie, na ścianie czy szafkę telewizyjną. 

Nie można również zapominać o parapecie, który jest idealnym miejscem na rośliny. Zazwyczaj jest tam dużo światła, którego potrzebują kwiaty, by dobrze rosnąc. Wybierając doniczki na parapet należy skoncentrować się na tych mniejszych modelach. Trzeba pamiętać, że cała doniczka musi stać na parapecie. 

Kwiaty można postawić również na ziemi. Będą wyglądały bardzo atrakcyjnie. Trzeba jednak pamiętać, ze w ten sposób zajmiemy w pokoju dużo wolnej przestrzeni. Osoby, które mogą pochwalić się większymi pokojami nie muszą się martwić utratą wolnego miejsca. Wprost przeciwnie. Rośliny sprawią, że pokój nie będzie wydawał się pusty, a aranżacja będzie wykończona. 

Na podłodze można ustawić kilka doniczek z kwiatami. Najbliżej ściany powinna stanąć najwyższa roślina. Przed nią można ustawić mniejsze. Ważne jest, by rośliny nie zasłaniały się wzajemnie. 

Osoby, które nie mają miejsca na podłodze, a na półkach mają wiele innych rzeczy wcale nie muszą rezygnować z kwiatów w mieszkaniu. Mogą wykorzystać doniczki wiszące. Ogrody wertykalne, które pojawiły się kilka lat temu, są niezwykle popularne. Pozwalają na tworzenie skomplikowanych kompozycji, które są jedyne w swoim rodzaju. 

Osoby, które nie chcą mieć w pokoju aż takiej ilości kwiatów mogą poprzestać na kilku doniczkach z ulubionymi roślinami. Dzięki temu zostanie jeszcze na ścianie miejsce, by powiesić ulubione zdjęcie lub obraz.