Jak odpowiednio dobrać szampon przeciwłupieżowy?

Łupież jest bardzo powszechną i kłopotliwą chorobą skóry głowy. Schorzenie to polega na przyspieszonym podziale komórek naskórka na skórze głowy, co powoduje jego zbyt szybkie złuszczanie się. Łupież przede wszystkim objawia się białym, nieestetycznym i widocznym pyłem na włosach. Choroba ta bez wątpienia obniża jakość życia i powoduje, że osoba cierpiąca na to schorzenie jest mniej pewna siebie. Nie od dziś wiadomo, że zadbane i piękne włosy to najlepszy atut zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dlatego też, ważna jest profilaktyka i codzienna pielęgnacja skóry głowy przy schorzeniu, jakim jest łupież.

Jak wybrać odpowiedni szampon przeciwłupieżowy?

Wybranie odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego będzie kluczowe dla walki z chorobą. Albowiem szampon powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju łupieżu. W medycynie można zatem rozróżnić:

  • łupież suchy – charakterystyczny małymi, białymi łuskami na skórze głowy. Skóra głowy z kolei jest mocno przesuszona. W skrajnych przypadkach złuszczający się naskórek przybiera postać strupów przylegających do skóry;
  • łupież tłusty – charakteryzuje się nadmiernym łojotokiem i żółtymi strupami. Często pojawia się również świąd i stan zapalny;
  • łupież pstry- jest to łupież, który występuje na tułowiu, a nie głowie. Charakterystyczne dla tego rodzaju łupieżu są nieregularne, żółtobrunatne plamy na skórze. Skóra taka najczęściej swędzi i jest szorstka. Nieleczony łupież pstry powoduje nieestetyczne przebarwienia na skórze;
  • łupież różowy Giberta- objawia się powstaniem tzw. blaszki macierzystej na klatce piersiowej. Jest to nic innego jak okrągła plamka o różowej barwie, która powoduje dyskomfort poprzez świąd i łuszczenie się. Łupież ten nie dotyka skóry głowy i mija samoistnie po maksymalnie dwóch miesiącach.

Zatem wybierając odpowiedni szampon łupieżowy, należy szczególną uwagę zwrócić na jego przeznaczenie. W zależności od rodzaju łupieżu należy dobrać szampon z właściwymi składnikami. Preparat taki powinien również działać profilaktycznie i łagodząco na objawy łupieżu.

Przy wyborze odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego należy dokładnie sprawdzić jego skład. Należy również pamiętać, że przy łupieżu tłustym szampon powinien zawierać związki przeciwgrzybiczne oraz leki cytostatyczne i keratolityczne.

Zmagając się z łupieżem suchym, zazwyczaj wystarczy zwrócić uwagę na składniki nawilżające zawarte w szamponie. Substancje takie powinny skutecznie nawilżyć skórę głowy i tym samy objawy łupieżu szybko powinny szybko ustąpić.