Obrączki dziś i wczoraj: na której dłoni je nosić?

Mały, złoty krążek od dnia ślubu powinien towarzyszyć nam do końca życia, ale… na której ręce nosi się obrączkę? Wiele osób przed ślubem może zadawać sobie to pytanie. Okazuje się, że odpowiedź nie jest w 100% jednoznaczna…

Jak nosić obrączkę? Wiele zależy od kraju

Według polskiej tradycji obrączki nosi się na prawej dłoni na serdecznym palcu – dokładnie na tym, na którym przed ślubem narzeczona nosiła pierścionek zaręczynowy. Podobne zwyczaje panują w Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Norwegii, Chile czy w Wenezueli. Zarówno w Europie, jak i na świecie są jednak kraje o zupełnie odmiennej tradycji. Obrączki na lewej dłoni można zobaczyć u małżonków mieszkających w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Szwecji czy też wybierając się na wycieczkę do Rzymu. Włosi również noszą obrączki na lewej dłoni.

Polskie zwyczaje noszenia obrączek były różne

W przeszłości polskie kobiety podobnie jak Włoszki nosiły obrączki na lewej ręce. Zwyczaj noszenia jej na prawej dłoni jest związany z historią Polski i zaborami. Podczas tych trudnych czasów wdowy oraz osoby pozostające w związkach małżeńskich przekładały obrączkę ślubną na prawą rękę, co miało być symbolem żałoby po utracie niepodległości Ojczyzny. Z czasem zwyczaj noszenia obrączek na prawej dłoni przyjął się na tyle, że strata małżonka obecnie motywuje wdowy do przełożenia jej na dłoń lewą.

Obrączka i pierścionek zaręczynowy: jak to razem zgrać?

Po ślubie powstaje również jeszcze inne pytanie związane z biżuterią: jak nosić pierścionek zaręczynowy? Okazuje się, że tutaj również nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Wiele kobiet w Polsce decyduje się na przełożenie pierścionka zaręczynowego po ślubie na lewą dłoń i nosi go na serdecznym palcu. Dzięki temu nie powstaną zarysowania na obrączce, które mogłyby się pojawić na wskutek ocierania. Mimo tego ryzyka niektóre panie decydują się na noszenie pierścionka oraz obrączki razem, co wygląda zazwyczaj bardzo estetycznie. Innym sposobem jest zakup złotego łańcuszka i noszenie pierścionka zaręczynowego w formie oryginalnego naszyjnika, choć jest to raczej niszowa, rzadko spotykana opcja.