Reklama
  • Poniedziałek, 21 marca 2016 (13:05)

    Mąż nie szuka pracy

Mamy dwoje dzieci w wieku szkolnym. Tylko ja pracuję, męża zwolniono przed rokiem, akurat, gdy skończył 40 lat. Zapowiedział, że jeśli go nie chcą na etacie, to zmienia swoje życie. Postanowił skupować stare auta i remontować, żeby potem je sprzedawać...

– To chyba dobrze, że stara się być aktywny? – Ale on pożyczył pieniądze od szwagra na ten „interes” i jak dotąd niczego nie sprzedał. Efekt jest taki, że sama muszę utrzymywać rodzinę, a podwórze wygląda jak składowisko starych samochodów..

– Próbowałaś z nim o tym porozmawiać? – Jest cholerykiem i na pewno zaraz mi wypomni, że jak kiedyś byłam na bezrobociu, a on nas utrzymywał przez kilka miesięcy.

Reklama

– Wiesz, jak trudno każdemu z nas przyznać się do porażki, a co dopiero mężczyźnie, któremu całe życie wmawia się, że „prawdziwy facet” nigdy nie przegrywa. Twojego męża na domiar złego zwolniono z pracy. Nie może więc wywiązywać się z roli tego, który utrzymuje rodzinę, czyli „pana domu”.

– To co mam zrobić? Porozmawiać z nim czy zaczekać, może sam zmądrzeje? – Czekanie, aż coś samo się zmieni, jest kiepskim pomysłem. Musiałabyś porozmawiać z mężem tak, aby nie uznał, że uważasz go za przegranego. Inaczej zacznie się bronić i z sensownej rozmowy nici.

– To jak to zrobić? – Najlepiej byłoby, gdyby pomógł ci szwagier, który pożyczył pieniądze. Jego zainteresowanie byłoby uzasadnione, bo przecież każdy wierzyciel chce zwrotu pożyczki. Spróbuj go zaangażować w rozwiązanie problemu...

Życzę wam spokojnej, sensownej rozmowy, w której nie będzie ataku złości, tylko rzeczowa analiza sytuacji i stworzenie planu pozwalającego wybrnąć z impasu.

Psycholog Dorota Krzywicka znana z programu TVN „Rozmowy w toku” i czytelnicy „Chwili dla Ciebie” pomagają rozwiązywać problemy

List Izy zamieściłam na portalu INTERIA.PL. Internautki dyskutowały o problemie. Niektóre z ich opinii zamieszczam poniżej.

Jola (43 l.): Poradź się kogoś z rodziny lub znajomych. Może podsunie ci jakieś korzystne rozwiązanie problemu. Ale musisz też o swoich przemyśleniach powiedzieć mężowi.

Dominika (36 l.): Uwierz w męża. Sukces podąża za ludźmi, którzy nie boją się iść za marzeniami. Uwierz w jego umiejętności i wspieraj go, nawet jeśli jest ci ciężko.

Kasia (52 l.): On zachowuje się, jakby był dzieckiem. Obraził się, bo go zwolnili? A odpowiedzialność za rodzinę? Wyznacz termin, do kiedy ma się pozbyć aut i wziąć się do innej roboty!

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:Nie | pracy | mamy | czekanie | psycholog | TVN SA | sia\ | Rota | list | chili

Zobacz również

  • Mąż pracuje w innym mieście, do domu przyjeżdża na weekendy. Boję się, że z czasem zaczniemy się od siebie oddalać. Renata z Podkarpackiego więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.