dobre szampony przeciwłupieżowe

Dobry szampon na łupież – to warto wiedzieć

Mianem łupieżu określa się dość często występującą chorobę skóry głowy, za którą odpowiadają drożdżaki. Jego rozpoznanie nie jest przy tym trudne. Łupież objawia się obecnością drobnych płatków złuszczającej się ciągle skóry. Jest dolegliwością mało estetyczną, często wiążącą się też ze swędzeniem skóry głowy. Walka z nim nie jest prosta, odpowiednio dobrany szampon na łupież może jednak pomóc w rozwiązaniu problemu.

Rodzaje łupieżu i ich znaczenie

Gdy szampony przeciwłupieżowe (tutaj) sprzedaje profesjonalista, jednym z pierwszych stawianych przez niego pytań jest pytanie o to, z jakim rodzajem łupieżu ma do czynienia jego klient. Okazuje się, że nie jest to wcale bez znaczenia. Łupież dzieli się na:

  • zwykły (nazywany też suchym),
  • tłusty.

Łupież suchy jest problemem tych osób, których skóra jest sucha, delikatna i wrażliwa. Powstaje w procesie złuszczania się zmienionego chorobowo naskórka. Można go przy tym zaobserwować nie tylko na szczotce lub grzebieniu, ale i na ubraniach. Łupież tłusty występuje przeważnie u osób mających tendencję do łojotoku. Przypomina cienkie, składające się z kilku warstw strupy. Te są zwykle przyklejone do głowy, choć często można dostrzec też sypiące się, jasnożółte łuski.

Dobre szampony przeciwłupieżowe zwykle posiadają adnotację na temat tego, w przypadku jakiego rodzaju łupieżu najlepiej jest je stosować. Co warte podkreślenia, nie brakuje i takich, które dzięki obecności więcej niż jednej substancji czynnej, mogą walczyć z oboma rodzajami problemu.

szampony przeciwłupieżowe

Skład dobrego szamponu

Dobry szampon na łupież powinien być preparatem o krótkim składzie. Stosuje się go na zmienioną chorobowo skórę głowy, warto więc zrobić wszystko, aby jej przesadnie nie obciążać. Oczywiście, składniki zawarte w szamponie mogą różnić się między sobą. Preparaty przeznaczone do walki z łupieżem suchym zwykle bazują na smole pogazowej, siarczku selenu, siarce oraz oliwie. Przy łupieżu tłustym przeważnie zaleca się stosowanie tych, które bazują na związkach o działaniu przeciwgrzybicznym, lekach cytostatycznych oraz na substancjach keratolitycznych.

Stosowanie szamponów przeciwłupieżowych

Choć współcześnie zaleca się sięganie po szampon i odżywkę tak często, jak potrzebują tego nasze włosy, zasada ta nie odnosi się do szamponów o działaniu przeciwłupieżowych. Ich skład jest zwykle silniejszy niż ma to miejsce w przypadku klasycznych kosmetyków pielęgnacyjnych. Co do zasady więc zaleca się sięganie po nie raz lub dwa razy w tygodniu, aby pomóc skórze głowy, a jednocześnie nie doprowadzić do nasilenia zmian chorobowych. Zawsze warto zainteresować się też zaleceniami producenta w tym zakresie.