Reklama
  • Środa, 24 sierpnia 2016 (15:01)

    Mąż o wszystko się złości

Mój mąż zawsze był wybuchowy, ale od jakichś dwóch lat stał się nie do wytrzymania. Awanturuje się o wszystko. Ostatnio w złości rzucił talerzem o ścianę, i to przy córce i zięciu, którzy akurat przyszli z wizytą.

Reklama

Trudny nawyk

Jeśli wybuchy niekontrolowanej złości z wiekiem się nasilają, to można podejrzewać, że stały się pewnego rodzaju przyzwyczajeniem. Osoba ze skłonnością do reagowania agresją na stres nie dostrzega w swoim zachowaniu nic złego.

Myśli: „Zdenerwowali mnie, więc mam prawo być wściekły”. A ponieważ otoczenie zapewne stara się schodzić cholerykowi z pola widzenia, on to odbiera jako przyznanie się do winy („Miałem rację!”). I następnym razem reaguje podobnie.

Znajdź fortel

Wybuchowość może mieć także przyczyny somatyczne. Warto spróbować namówić męża na wizytę u lekarza i zrobienie kompleksowych badań. Jednak wyjściem do takiej propozycji nie powinna być wybuchowość męża – przy jego drażliwości skończyłoby się to zapewne wielką awanturą.

Lepiej wymyślić jakiś fortel. Jeśli macie wspólnego lekarza rodzinnego, może wspólnie z nim uda się Pani znaleźć sposób na namówienie męża na badania.

Jasny komunikat

Jak reagować na agresywne zachowanie męża? Na pewno nie krzykiem czy pretensjami, bo to „nakręci” jego złość.

Najlepszą odpowiedzią na wybuch będzie spokojne, ale stanowcze: „Nie życzę sobie... (żebyś na mnie krzyczał, żebyś niszczył nasze rzeczy itp.)”. Potem proszę wyjść z pokoju. Ważne, by nie wychodzić przed wyrażeniem swojego sprzeciwu!

Chodzi o to, by mąż odczuł, że to Pani decyduje, co robi, a nie on. Warto też przyjąć wspólną strategię z dziećmi. Jeśli odwiedzają wasz dom i ojcu zdarzy się przy nich wybuchnąć, powinien usłyszeć to samo zdanie: „Nie życzymy sobie, żebyś…”.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Jak najmniej wątpliwości Powiedz mężowi, co cię czeka. W przeciwnym razie będzie szukał informacji w inter- necie, a tam znajdzie same złe wieści. Uspokojony przez ciebie, będzie mógł... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.