Reklama
  • Poniedziałek, 23 listopada 2015 (14:00)

    Mąż jest zazdrosny o dziecko

Od dwóch lat jesteśmy rodzicami. Początkowo mąż pomagał mi przy synku, ale od jakiegoś czasu wszystko jest na mojej głowie, bo nie pracuję. Wieczorami mąż miałby ochotę gdzieś ze mną wyjść, rozerwać się. Ale nawet jak mamy z kim zostawić małego, ja jestem zbyt zmęczona. Obraża się wtedy, że do szczęścia wystarcza mi dziecko, a on jest niepotrzebny.

Reklama

Odsunięty na bok

Pojawienie się dziecka jest dla związku trudnym sprawdzianem, bo wiąże się z ogromnymi zmianami. Kobieta zwykle przyjmuje je łatwiej, mężczyzna – zwłaszcza, gdy nie jest zaangażowany w opiekę nad dzieckiem – trudniej. Czuje się odsunięty, niepotrzebny. Widzi, że przestał być najważniejszy dla swojej partnerki, i nie może się z tym pogodzić.

Podział zadań

To, co dla Pani naturalne, czyli przeniesienie centrum uwagi na synka, dla męża jest niezrozumiałe. Proszę mu spokojnie wyjaśnić, że nie zmieniły się Pani uczucia, lecz sytuacja, i od was obojga (a nie tylko od Pani) zależy, jak się w niej znajdziecie. Aby mąż mógł odzyskać poczucie, że jest potrzebny, musi zostać zaangażowany w sprawy domu i opieki nad synem.

Do tego konieczny jest nowy podział obowiązków. Warto też zadbać o to, abyście mieli choć odrobinę czasu dla siebie – w formie dostosowanej do sytuacji i możliwości. Możecie się umówić, że po położeniu dziecka spać jedno z was robi herbatę i rozmawiacie o tym, jak minął wam dzień; albo robicie sobie wzajemnie masaż, by rozluźnić zmęczone mięśnie, I że przynajmniej raz w miesiącu wychodzicie gdzieś razem – ale sami, bez dziecka!

Sam na sam

Ważne, żeby nie tylko mąż inicjował te „wakacje od syna”, ale także Pani czasem go zaskoczyła, np. „Mam ochotę, żebyśmy razem się urwali, załatwiłam opiekę na jutro. Proponuję spacer”.

Nasz ekspert psycholog Joanna Zięba udziela porad oraz wskazówek, jak lepiej żyć, wyłącznie na łamach naszego pisma.

Życie na gorąco
Więcej na temat:Pani | dziecko | Dziecko | Sam | Joanna | warto | "Joanna" | mamy

Zobacz również

  • Po raz pierwszy od 20 lat mąż nie przyniósł mi kwiatów ani nawet nie złożył życzeń z okazji rocznicy ślubu. Było mi bardzo przykro. Zastanawiam się, dlaczego zapomniał. Do tej pory zawsze... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.