Reklama
  • Wtorek, 4 sierpnia 2015 (08:05)

    Jak zaplanować wakacje, gdy lubimy inaczej odpoczywać

Mąż ciągle czyta, ogląda TV albo idzie na ryby. A ty chciałabyś tyle zobaczyć…

Reklama

Dopóki byliście młodsi, a wasze dzieci małe, wakacje wyglądały inaczej. Cały czas głównie zajmowaliście się dziećmi, a te kilka wolnych chwil w ciągu całego wyjazdu błyskawicznie mijało.

Dziś dzieci są już starsze i albo zajmują się same sobą i towarzystwem poznanym na wakacjach, albo już z wami nie jeżdżą. Myślałaś, że teraz, kiedy możecie trochę odetchnąć, wreszcie pobędziecie razem, poświęcicie więcej czasu na wasz związek i przypomnicie sobie chwile, kiedy jeszcze nie było dzieci.

Niestety, okazało się, że wasze oczekiwania dotyczące wspólnego spędzania czasu trochę się różnią. Mąż najchętniej nie ruszałby się z pensjonatu czy hotelu, wystarczy mu do szczęścia książka, gazeta, telewizor albo odwrotnie: wczesnym rankiem znika, by cały dzień łowić ryby.

Ty natomiast uwielbiasz zwiedzać, poznawać nowe miejsca i ludzi, być w ruchu… Na twoje liczne prośby, by gdzieś wyjść, coś zobaczyć, mąż odpowiada zniecierpliwieniem i mówi, że to jedyny czas, kiedy może odpocząć. Żadne z was nie jest zadowolone i w rezultacie spędzacie wakacje razem, ale oddzielnie…

Często się tak zdarza parom z długim stażem. Prawdopodobnie pochłonięci obowiązkami rodzicielskimi zaniedbaliście rozmawianie, zajmowanie się sobą nawzajem, snucie wspólnych planów, może też intymność.

Przede wszystkim powinnaś porozmawiać z mężem jeszcze przed wyjazdem. Bez robienia wyrzutów przypomnieć, jak wyglądały ostatnie wakacje i jak ty się z tym czułaś. Powiedz też, jak wyobrażałabyś sobie wasz idealny wypoczynek.

Pamiętaj, żeby nie używać zwrotów: „bo ty zawsze”, „bo ty nigdy”, „na pewno będzie tak samo” itp. Spytaj męża o jego oczekiwania. Być może jest coś, na czym jemu bardzo zależy, a ty na to nie zwracasz uwagi. Wysłuchaj go uważnie i zastanówcie się wspólnie nad rozwiązaniem, które mogłoby odpowiadać wam obojgu.

Może uzgodnicie, że pierwszy tydzień wyjazdu przeznaczacie na zwiedzanie, a potem odpoczywacie w jednym miejscu. A może pojedziecie tam, gdzie ty będziesz mogła jeździć na rowerze, spacerować, pływać kajakiem, zwiedzać, a twój mąż będzie mógł do woli czytać, oglądać TV albo wyprawiać się na ryby?

Nasze rady

Porozmawiaj z mężem o tym, co cię niepokoi. Zastanówcie się oboje, czy jest jakieś miejsce, gdzie oboje czulibyście się dobrze i każde z was znalazłoby czas i warunki na robienie tego, co sprawia mu przyjemność.

Wypiszcie na kartce to, na czym wam najbardziej zależy w czasie wakacji. Spróbujcie wypracować kompromis. Na pewno coś uda się ustalić!

Naj
Więcej na temat:Akacje | Na Ryby

Zobacz również

  • Po latach mąż przyznał się do zdrady

    Przeżyliśmy ze sobą 30 lat. Bywało różnie, ale ostatecznie zawsze potrafiliśmy się dogadać – zaczęła Joanna. – Nasze dzieci dorosły, przed dwoma laty córka zaszła w ciążę. Cieszyliśmy się, że... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.