Reklama
  • Środa, 21 października 2015 (11:00)

    Czy powinnam odejść od męża alkoholika?

Reklama

Od kilku lat mój mąż codziennie pije alkohol. Pracuje i nie awanturuje się, ale nigdy nie mogę na niego liczyć. Niedawno, gdy skręciłam kostkę, musiałam wezwać pogotowie, bo on upił się, zasnął i nie był w stanie zawieźć mnie do szpitala.

Potem przepraszał, obiecywał, że przestanie pić, ale nic się nie zmieniło. Nie chce zgodzić się na terapię, choć wie, że jego picie mnie wykańcza. Może powinnam od niego odejść. Ale przecież beze mnie stoczy się na dno… Poza tym kocham go, bo kiedyś był dobry i czuły. Nie chcę też, aby wszyscy w rodzinie dowiedzieli się, że jest alkoholikiem. Co robić?

Olga Markowska: Osoba uzależniona nie dostrzega, że ma problem. Wydaje jej się, że potrafi zerwać z piciem, kiedy tylko zechce. Nie odniosą więc skutku Pani prośby ani groźby. Jedynym wyjściem z sytuacji jest podjęcie przez męża leczenia.

Proszę spróbować porozmawiać z nim wtedy, gdy będzie trzeźwy. Ale bez robienia mu wymówek i wpędzania w poczucie winy. Radzę skupić się na własnych uczuciach. Powiedzieć, że brakuje Pani dawnej bliskości z nim, rozmów, że czuje się Pani samotna, gdy on zasypia po wypiciu alkoholu. Jeśli takie argumenty nie skłonią go do zmiany zachowania, proszę poprosić o pomoc rodzinę.

Musi Pani wyzbyć się fałszywego wstydu i przestać ukrywać przed bliskimi, że mąż nadużywa alkoholu. Jeśli nie poniesie konsekwencji swojego picia, nie zrobi nic, aby z niego zrezygnować. Ale świadomość, że inni także widzą jego problem, nie pozwoli mu już zaprzeczać, że jest uzależniony, i być może skłoni go do podjęcia terapii. Gdy w końcu przyzna, że nie radzi sobie z piciem, proszę namówić go, aby zgłosił się do ośrodka leczenia uzależnień.

Pani także powinna tam się wybrać. Osoby, które przez długi czas mieszkały z alkoholikami, potrzebują pomocy, by wrócić do normalnego życia. Podczas terapii dowie się Pani, jak zadbać o siebie, by nie myśleć ciągle o nałogu męża, nie drżeć z obawy, że znów będzie pił. Pozna Pani sposoby łagodzenia stresu, zwiększania poczucia własnej wartości i dbania o swoje zdrowie psychiczne. Otrzyma też Pani wsparcie innych osób będących w podobnej sytuacji.

Więcej na temat:Pani | Olga | Panie | Polska Akademia Nauk

Zobacz również

  • Mąż pracuje w innym mieście, do domu przyjeżdża na weekendy. Boję się, że z czasem zaczniemy się od siebie oddalać. Renata z Podkarpackiego więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.